IBM Alpha Zone הינו המאיץ הראשון של  IBM בארץ ובעולם, הפונה לסטארט-אפים ישראלים בשלבים מתקדמים ומספק להם ארגז כלים להאצת פיתוח המוצר עד להבאתו לרמת מוכנות לארגוני אנטרפרייז. התכנית מעניקה ליזמים תשתית ליחסים עסקיים ארוכי טווח עם IBM ועם לקוחותיה בעולם.

מאפיינים מרכזיים של התכנית:

שם התכנית המלא: IBM Alpha Zone Accelerator
שנת הקמה: 2014
קהל היעד: חברות ישראליות בנות פחות מ-5 שנים, שעברו את שלב גיוס ההון הראשוני (Seed).
משך התכנית: 20 שבועות.
עלות ההשתתפות: ההשתתפות אינה כרוכה בעלות או לקיחת אחוזים מהחברה. 
כתובת: בית יבמ, דרך אם המושבות 94, פתח תקווה.
תחום התמחות: Cloud, Mobile, Security, Big Data, Analytics, Internet of Things, Smarter Commerce, Cognitive Computing
מקימי ומנהלי התכנית: חברת IBM. שיתופי-פעולה: Becton Dickinsonand Company, המדען הראשי במשרד הכלכלה, בנק הפועלים, Hypera Inkod, Brooks Keret , משרד עוה"ד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל, פירמת רוה"ח EY, משרד עוה"ד ועורכי הפטנטים Enrlich&Fenster, Barry Katz, Applause, Marketing Envy. 
אתר אינטרנט: IBM Alpha Zone
טלפון/מייל: gilma@il.ibm.com

מה כלול בתוכנית?

התכנית מעניקה ליווי טכנולוגי ועסקי באופן אישי לכל חברה במשך 20 שבועות. חברה המשתתפת בתכנית נהנית משירותי ייעוץ ללא תשלום ממגוון משתפי הפעולה, כגון: BD, Brooks Keret  והמדען הראשי. כמו כן, למשתתפים גישה למגוון השירותים הרחב של IBM בארץ ובעולם: שירותי ייעוץ של אנשי טכנולוגיה, חוקרים, מפתחים ומומחי תעשייה, שימוש חופשי במוצרי התוכנה וכלי הפיתוח של IBM בענן בשווי של עד 120 אלף דולר, וכן גישה למרחב העבודה של בית IBM שבפתח תקווה. 

למי מיועדת התוכנית?

התכנית פונה לחברות המתמחות בטכנולוגיות מסוג:Cloud, Mobile, Security, Big Data Analytics, Internet of Things, Smarter Commerce, Cognitive Computing. התכנית מחפשת פתרונות ספציפיים בתעשייה שבאפשרותם להביא לחדשנות בתחומי הבריאות, קמעונאות, תחבורה, אנרגיה, בנקאות, תקשורת ומדיה.

הסבר אודות שלבי התוכנית:

התכנית כוללת מפגשים עם יזמים מצליחים ומנכ״לים של סטארט-אפים ישראליים ידועים, משקיעים פרטיים, משפטנים, קרנות הון סיכון ובנקאים. בנוסף, המשתתפים זוכים במפגשים אישיים ובלתי פורמליים עם מנטורים, מנהלים בכירים ומומחים טכניים של IBM אשר יספקו משוב וייעוץ למיזם. בסיום התוכנית, כל חברה מקבלת הזדמנות להציג את המיזם שלה בפני משקיעים פרטיים, קרנות הון סיכון, מנהלי IBM, אנשי תקשורת ואנשים מובילים בתעשייה.

מה מייחד את התכנית הזאת מתוכניות אחרות?

IBM Alpha Zone ייחודית ביחסים שלה עם החברות המשתתפות בתכנית. IBM מציינת כי ההשתתפות בתכנית מסמלת את נקודת ההתחלה בשיתוף הפעולה ארוך הטווח בין הסטארט-אפים לבין IBM העולמית ולקוחותיה. היא רואה בחברות שהתקבלו לתוכנית שותפות עסקיות עם IBM ברחבי העולם.

יתרונות וחסרונות של התוכנית לעומת תוכניות אחרות:

IBM Alpha Zone בולטת במטרה שלה ״לחבר את הענק הכחול עם חברות הסטארט-אפ המקומיות". IBM, חברת IT ותיקה וגדולה, אינה נהנית מפירות הצמיחה של חברות ההזנק הנבחרות, אלא מאפשרת להן לצמוח במהלך התכנית ובסיומה. הבעלות והקניין על הפיתוחים נשארים בידי החברות, וכן ההשתתפות אינה כרוכה בעלות או לקיחת אחוזים מהחברה. בנוסף, IBM עוזרת לשווק את המיזמים הנבחרים לתכנית ומסייעת לחברות במכירת המוצר. עם זאת, חסרונות התכנית מתבטאים בעיקר בתנאי הקבלה אליה; התוכנית פונה ליזמים אשר עברו את שלב הקמת החברה, צלחו את שלב גיוס ההון הראשוני ובנות פחות מ-5 שנים. 

דוגמאות לבוגרי התכנית/הישגים:

לתכנית חמישה מחזורים ומספר לא קטן של בוגרים פעילים, ביניהם חברת  Zoomd, שרכשה לא מזמן את מנוע החיפוש SphereUp בשווי של 7 מיליון דולר. יחד השתיים משווקות לאתרי חדשות מנוע חיפוש פנימי. בוגרת נוספת של התכנית, פלטפורמת  Nuro, המשמשת מעין ״כספת וירטואלית״ ליצירת קבצים מוצפנים ומסרונים משותפים בצורה מבוקרת, עומדת כיום על גיוסים בסך 4.6 מיליון דולר. 

IBM Alpha Zone הינה תכנית ייחודית של החברה אשר מלווה סטארט-אפים ישראלים בהאצת פיתוח המוצר שלהם ללא תמורה כספית או קניינית. השותפות בתכנית מספקת ארגז כלים רחב לפיתוח מוצרים המוכוונים לשוק התוכנה הארגונית. בנוסף, IBM רואה בחברות הנבחרות כשותפות לדרך ואף פותחת להן דלתות ללקוחות הגדולים שלה בעולם.