הנה תכנית ייחודית מסוגה בישראל המתמקדת בתחום הטכנולוגיה המסייעת A3I. התכנית הנה בעלת ניסיון בהרצת מאיצים טכנולוגיים וחברתיים ובעזרת הידע הנרחב שלו, מאפשר לשפר את חייהם של בעלי מוגבלויות ע"י הטמעת הטכנולוגיה המסייעת. 

מאפיינים מרכזיים של התכנית:

שם התוכנית: Accelerating Inclusion In Israel 
שנת הקמה: 2014
קהל יעד: מיזמים בתחילת דרכם המכוונים לקהל בעל מוגבלויות.
תחום התמחות: מיזמים טכנולוגיים ועסקיים אשר ביכולתם לשפר את אורח החיים של אנשים עם מוגבלויות.
משך התוכנית: 12 שבועות
עלות ההשתתפות: דמי רצינות הנעים בין 1500 ל-2000 ₪.
כתובת: ביתי איזי שפירא, רעננה.
מנהלי התוכנית ושיתופי פעולה: יוזמה משותפת של PresenTence  ובית איזי שפירא. 
אתר אינטרנט: http://www.a3i.org.il/
מייל: shira@beitissie.org.il שירה גל, מנהלת התכנית.

מה כלול בתוכנית?

התכנית חושפת את היזמים לתכנים משמעותיים אשר עתידים לקדם אותם הן בעולם העסקי והן בעולם החברתי. היזם מאמץ כלים חיוניים לתהליך היזמות אשר כוללים גיבוש מסודר של חזון, כתיבה של מתקיימות הרצאות תוכן בתחומים של מחקר, אסטרטגיה, הנדסה ממיטב אנשי המקצוע בשוק. לאורך התהליך היזמים נפגשים עם מובילי דעת קהל בעולם המוגבלויות, חיבור לבתי חולים ומכוני שיקום לטובת ביצוע פיילוטים וחיבור ישיר לשוק. חשוב לציין כי התוכנית מספקת מתחילת התהליך מעטפת מקצועית אשר כוללת ייעוץ עסקי בתחומים משפטיים, עסקיים, פטנטים, הגשת מענקים ועוד. כמו כן, התוכנית מספקת לכל יזם מנטור מקצועי בעל רקע מעולם היזמות. תפקיד המנטור הינו ללוות את המיזם ולסייע לו ברמה האסטרטגית והפיתוח הקוגניטיבי העסקי. בנוסף ייקשר אותו לארגונים ואנשי מפתח בעולם העסקי.

למי מיועדת התוכנית?

ייעודה המרכזי של התכנית הינו לטפח מיזמים עסקיים וטכנולוגיים אשר נועדו לשפר את חייהם של בעלי המוגבלויות. בהתאם לכך המועמדים המובילים יהיו בעלי מיזם עם חזון דומה לזה של התכנית. לתכנית יתקבלו לכל היותר 10 מיזמים לאחר תהליך מיון תלת שלבי. התכנית מתמקדת במיזמים בתחילת דרכם כאשר הוא דורש מחויבות בלתי מעורערת של היזמים.

 

הסבר אודות שלבי התוכנית:

ראשית, יש להגיש טופס מועמדות עם עבודה מקדימה ולאחר מכן להציג את רעיון המיזם מול וועדה ממיינת. לבסוף, יתקיים ראיון אישי. התכנית מספקת תכנים ליזמים פעמיים בשבוע. מפגש אחד מוקדש להרצאות תוכן ותכנים מקצועיים, כשהמפגש השני שם דגש על עבודה בקבוצה וכולל שעות ייעוץ פרטניות. מפגשים אלו נערכים במשך 12 שבועות כאשר לקראת סוף התוכנית רמת הפעילות תעלה ותתכנס למצב של "מחנה אימונים" לקראת שלב ההשקה. בשלב ההשקה, נחשפים המיזמים בפני הקהילה הרחבה. לערב זה מוזמנים בכירים ממשרדי ממשלה, המדען הראשי, קרנות וארגונים מובילים בתחום הטכנולוגיה המסייעת.

מה מייחד את התכנית הזאת מתוכניות אחרות?

A3I הינו מאיץ דומיננטי בתחום הטכנולוגיה של בעלי המוגבלויות כאשר הוא בעל קשר ישיר עם קהלי היעד ומובילי דעת קהל בתחום זה. כמו כן, כל מיזם נחשף לגישה בלתי אמצעית למומחים של בית איזי שפירא; ארגון הפועל למען קידום איכות החיים וילדים בעלי מוגבלויות ומשפחותיהם. בהתאם, הארגון מפתח שירותים חינוכיים-טיפוליים, מפעיל תכניות הסברה לשינוי עמדות בקהילה ופועל לשינוי מדיניות.A3I הינו מאיץ דומיננטי בתחום הטכנולוגיה של בעלי המוגבלויות כאשר הוא בעל קשר ישיר עם קהלי היעד ומובילי דעת קהל בתחום זה. כמו כן, כל מיזם נחשף לגישה בלתי אמצעית למומחים של בית איזי שפירא; ארגון הפועל למען קידום איכות החיים וילדים בעלי מוגבלויות ומשפחותיהם. בהתאם, הארגון מפתח שירותים חינוכיים-טיפוליים, מפעיל תכניות הסברה לשינוי עמדות בקהילה ופועל לשינוי מדיניות.

יתרונות וחסרונות של התוכנית לעומת תוכניות אחרות:

בסוף התהליך המיזם יוטמע בקהילה כזו או אחרת של בעלי מוגבלויות כמו בתי חולים ומכוני שיקום. הטמעה זו מאפשרת ליזמים להתקדם משמעותית מבחינת תכניתם העסקית וגיוס כספים נוספים למיזם מה שמהווה יתרון משמעותי. בנוסף, ליזמים בתכנית מוענקים סמינרים מקצועיים, הרצאות תוכן וכן, ליווי אישי לאורך הדרך עם מנטורים. החיסרון בתכנית טמון בעובדה כי היא פונה לקהל יעד מצומצם יחסית של מיזמים.

דוגמאות לבוגרי התכנית/הישגים:

דוגמא מובהקת לאפקטיביות התכנית הינה Sesame Enable, בוגרת המחזור הראשון של התכנית. החברה פיתחה טכנולוגיה אשר מנגישה את השימוש באייפונים ובטאבלטים לבעלי מוגבלות מוטורית. שיתוף פעולה בין Google ובית איזי שפירא הובילה להענקת מענק לחברה על סך מיליון דולר לרכישה והפצה של הטכנולוגיה. נכון להיום התכנית השלימה 3 מחזורים וכבר ניתן לראות הצלחה בקרב בוגריה. מיזמים זכו למענקים מהמדען הראשי וקרנות בינלאומיות המקדמות פעילות חברתית. בהתאם, מגוון מיזמים זכו בתחרויות ואף בפרס של מיליון דולר של חברת Verizon.

 A3I נותן מענה הכרחי למיזמים יצירתיים המכוונים לאימפקט חברתי. תחום הטכנולוגיה המסייעת הינו ענף אשר ישראל נחשבת מעצמה בו, ובעזרת התכנית פיתוחים חדשניים יזכו לתפוצה נרחבת ברחבי העולם. בדומה לתכניות אחרות, A3I מספקת את הכלים להצליח מבחינה עסקית אך כערך מוסף דומיננטי משפר את פני החברה ומצמצם את הפער החברתי בין בעלי המוגבלויות ליתר הקהילה.