יש לכם רעיון וגם טכנולוגיה להקמת סטארט אפ משלכם, התחלתם לעבוד, אך גיליתם די מהר שמשהו חסר. משהו שאמור לעזור לכם להשלים את הפאזל. אתם זקוקים לצלע השלישית שתעזור לכם למנף את הסטארט אפ שלכם ולהפוך אותו למנצח. האם זו הצלע של הפן הטכנולוגי, או אולי הצלע השיווקית שתצעיד אתכם ל go to market המנצח של המיזם?

לאחר שהבנתם שהגיע הזמן לצרף שותף נוסף, הנה 3 טיפים שיעזרו לכם לעשות זאת נכון.

לצרף שותף עסקי, בעל ערך מוסף, שיוכל להצעיד את המיזם שלכם קדימה

חשוב מאד לבחון לעומק את מי מכניסים בתור שותף. כדאי שהשותף יהיה מישהו בעל ערך, שיוכל לתרום להזנקת החברה, מישהו עם נסיון ובעל שיעור קומה. בנוסף לתרומה שלו למינוף החברה, משקיעים מקבלים לידיהם תקצירי מנהלים ואחד הדברים הראשונים שהם בוחנים הוא הרכב השותפים במיזם. יש מקרים שבהם הצטרפות שותף מוערך למיזם מעלה את שווי החברה. הכוונה היא שברגע שמשקיע פוטנציאלי רואה את שם השותף, באופן אוטומטי, השם שלו שווה כסף. לכן ,ראוי שהשותפים בסטארט אפ ייקחו זאת בחשבון (גם אם המחיר יהיה גבוה במקצת) בעת צירוף השותף לסטארט אפ.

לבדוק את מידת המחויבות של השותף שמצרפים לחברה

Business partnerאחרי שהבנתם שחשוב לצרף צלע שלישית ועשיתם חושבים איזו פונקציה היא הקריטית להמשך הדרך, כדאי לבדוק את מידת המחוייבות של השותף הפוטנציאלי המעוניין להצטרף לחברה. לדוגמא, חשוב שתוודאו מראש מה סך ההשקעה בזמן לטובת המיזם של השותף הנוסף המתעתד לחבור אליכם, ועל פי סך זמן ההשקעה שלו במיזם תוכלו לחלק נכון את האחוזים שלו  בחברה. תחשבו על זה. מראש כמובן ולא לאחר שכבר הכנסתם אותו כשותף לכל דבר.

חומר נוסף למחשבה. ישנה דעה רווחת האומרת כי נהוג בשלב הראשון, בעת  שיזמים מקימים חברה והם מחפשים צלע שלישית שתשלים אותם, אזי החלוקה של אחוזי הבעלות  צריכה להיות תמיד שוויונית בין השותפים בחברה .

לדברי גיל קרת, מנכ"ל ומייסד ברוקס-קרת "אם השותף הפוטנציאלי מעוניין להעניק מניסיונו ומהקשרים שלו, אבל רק שעות ספורות בשבוע, הוא כמובן לא יהיה חלק מהמייסדים אלא סוג של יועץ. אך, אם האדם מעוניין להצטרף לחברה ולהתחייב כל כולו, הוא שווה ערך באותה מידה כמו יתר המייסדים. בשלב הזה כדאי לפשט את ההליך ולחלק את האחוזים בחברה באופן הגיוני, דבר שיגרום למוטיבציה לכל הצדדים".

לקיים משא ומתן ולגבש הסכם מחייב

החלטתם על הצלע השלישית – מזל טוב! עכשיו הגיע שלב המשא ומתן המהווה את תחילת הקשר העסקי שלכם ולכן חשוב לנהל אותו באופן נכון. בניהול משא ומתן ישנה חשיבות מכרעת בבדיקת מידת הרצינות של הצדדים המעורבים, הכנת תוכנית פעולה להמשך הידברות על מנת להגיע בסופו של דבר להסכם מייסדים מחייב בין הצדדים והתמקדות באינטרסים המשותפים תוך כדי בחינה לעומק אשר תאפשר לכם להגיע לעמק השווה.

הרעיון המרכזי הוא לבחון את התרומה האמיתית של אותו אדם המצטרף לצוות ואת התרומה המשמעותית שהוא מביא. במידה ואתם היזמים חושבים שיחד איתו יהיה שינוי דרמטי, קחו אותו ותמצאו את הדרך לתת לו תרומה נאותה וראויה. אם לא, עדיף שיהיה נותן שירות ולא אחד מהמייסדים.

הידיעה נכתבה על-ידי חברת ברוקס קרת המעניקה שירותי ייעוץ וניהול פיננסי לסטארט-אפים

אין לראות במידע המוצג כייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ככזה. המידע עשוי להיות לא מעודכן ולהשתנות בכל עת ללא הודעה מראש או בדיעבד.