כל סטארטאפיסט, מנוסה או מתחיל, יודע כי מציאת מקור מימון למיזם הוא קריטי ומשמעותי שכן רעיון, טוב כלל שיהיה, אינו מספיק, לרוב, כדי להוציא את החזון לפועל. אין ספק כי מקור מימון טוב מהווה מעטפת חיצונית שבזכותו ניתן לדחוף את המיזם קדימה ובמקביל לאפשר ליזמים "להרים את הראש מעל המים" באותם שלבים קריטיים של ההתחלה.

כיזם, עומדות בפניך מספר אלטרנטיבות למימון. לדוגמא; הלוואות, אנג'לים, קרנות הון סיכון ומסלולי מימון שונים של המדען הראשי. מסלול מימון נוסף שעשוי להיות רלוונטי עבור יזמים הינו המענק הניתן למשתתפים בתכניות המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי. ISERD, המנהלת הישראלית למחקר ופיתוח האירופי, מקדמת השתתפות ושיתופי פעולה של גופים ישראלים בתוכניות מחקר ופיתוח באירופה. מדובר בגוף בין משרדי שהוקם ע"י משרד הכלכלה, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה ומשרדי האוצר והחוץ. המנהלת פועלת מלשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה והמדען הראשי משמש יו"ר ועדת ההיגוי שלה.מחקר ופיתוח

ISERD פועלת במגוון תכניות: תכנית המסגרת של האיחוד האירופי למו"פ תעשייתי ואקדמי (כיום- הורייזן 2020), תכניות המשלבות מימון לאומי ומימון של האיחוד האירופי, תכנית "EUREKA" לשיתוף פעולה במו"פ תעשייתי, תכניות דו- לאומיות לשיתוף פעולה במו"פ תעשייתי ו- Enterprise Europe Network לקידום חדשנות בחברות קטנות ובינוניות.

"הורייזן 2020" ( HORIZON 2020 )

תכניות המסגרת למחקר ופיתוח של האיחוד האירופי הינן התכניות הגדולות ביותר בעולם לשיתוף פעולה מדעי ותעשייתי. כל תכנית מסגרת מתקיימת לאורך מספר שנים כאשר התכנית הנוכחית כאמור היא הורייזן 2020 שהחלה ב2014 ועתידה להסתיים עד 2020. התכנית מעניקה מימון ליצירת שותפות, לפעילות מחקר ופיתוח של התעשייה, האקדמיה, מכוני מחקר, ארגונים ציבוריים ופרטיים וכוללת שלושה מסלולים עיקריים- מצוינות במדע, מנהיגות תעשייתית ואתגרי החברה. מטרתה של מדינת ישראל בלקיחת חלק בתכנית הינה ליצור פלטפורמה להשתלבות במסגרות המחקר, הפיתוח והשיווק של אירופה ולהרחיב את תחומי הפעילות העולמית.

במסגרת התכנית מתפרסמות תכניות עבודה דו- שנתיות נפרדות עבור כל נושא, כגון- מים, חלל, אנרגיה ועוד. הפעילות בתכנית מתנהלת במסגרתו של קונסורציום כאשר מופץ קול קורא לאותו נושא ספציפי. ברוב התכניות העבודה נעשית על ידי קונסורציום של לפחות שלושה גופים שונים משלוש מדינות שונות (ואף יותר). אותם גופים יכולים להיות חברות, אוניברסיטאות או "לקוחות סופיים" (אותם לקוחות המהווים את קהל היעד של הפיתוח). אם כן, גוף שרוצה להגיש בקשה למענק, צריך לבנות קונסורציום או לחלופין, להצטרף לקונסורציום קיים. כדי להגיש מועמדות יש להגיש הצעה, לאחר פרסום הקול קורא. ההצעות עוברות לוועדה המתמחה בתחום הספציפי בו הוגשה הבקשה ומוערכות בהתאם למספר קריטריונים.

מדוע כדאי לישראלים להצטרף?

התכנית מאפשרת נגישות לשווקים האירופיים והבנתם, גישה לתשתית ולנתונים, היכרות עם לקוחות, ספקים ומתחרים, שותפות בטכנולוגיות חדשות כולל מעורבות בקביעת סטנדרטים, נטילת חלק בפרויקטים גדולים ומענקים כספיים, ללא ויתור על זכויות יוצרים וללא תשלום תמלוגים. לדבריו של רן ארד, אחראיתשתיות ונתונים תכניות דו לאומיות צפון ומערב אירופה באיסרד, לרוב הגופים הישראלים ששותפים בקונסורציומים הם גופים גדולים יחסית לכן יתכן ולמיזם בתחילת דרכו יהיה קצת קשה יותר להשתתף בקונסורציום. אולם, ישנם לא מעט גופים קטנים שהשתתפו בהצעות שהוגשו ונבחרו לקבלת מימון. "מה שחשוב זה שהחברה תדע לזהות את הקול הקורא שמתאים לה ותדע לומר איזה "חור" היא עצמה ממלאת בקונסורציום מבחינת הידע הייחודי שיש רק לה וכדומה". הוא ממשיך ומציין כי באיסרד מעודדים השתתפות של חברות בגדלים שונים וכן מקיימים ימי מידע בהם מסבירים על התוכנית.

היבטים משפטיים

כל החברים בקונסורציום מתבקשים לחתום על חוזה הקובע את מעטפת המימון של הפרויקט ומגדיר את תוצריו. עוד בהקשר המשפטי, הוא הסכם ה-Grant Agreement שנחתם בין הקונסורציום והנציבות האירופית ומתאר את תאריכי ההתחלה והסיום של הפרויקט, סכום המימון ומגוון תנאים משפטיים. מבחינת הזכויות על הקניין הרוחני, כפי שהוזכר לעיל, לכל אחד מהמשתתפים יש זכויות על ה-IP שהוא פיתח. כאשר הפיתוח משותף ולא ניתן להפרדה, על השותפים להגיע להסכם באשר לזכויות. כמו כן, כל שותף ייתן לשותפיו גישה לIP שלו, בהתאם לצרכים ולהסכמים בין השותפים.

לסיכום, קיימות תכניות שונות ומגוונות לקבלת מימון במסגרת "הורייזן 2020". עד כה זכתה התכנית להצלחה מרובה והובילה לשיתוף פעולה פורה בין מדענים ויזמים ישראליים לאירופיים. לכן, שווה לבדוק אם גם אתם יכולים לקחת חלק באותן תכניות שמספקות פלטפורמה נהדרת ליזמות וחדשנות.

אין לראות במידע המוצג כייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ככזה. המידע עשוי להיות לא מעודכן ולהשתנות בכל עת ללא הודעה מראש או בדיעבד.