היזמים משה בלילטי ואייל יסקי-וייס, הקימו את חברת Hilico, מיזם חברתי שנועד לספק פתרונות לאספקת מים ראויים לשתייה לשכונות העוני בעולם, לאוכלוסיות חלשות שאין להן גישה חופשית למים נקיים, וזאת באמצעות איסוף חכם, סינון ואגירה של מי גשמים.

בסרטון הבא, משה, שותף מייסד, ישתף אותנו מה הוביל אותם לחשוב על הרעיון, מה היה הקושי העיקרי בתהליך, מה חשוב בעיניהם ביזמות חברתית וכן איך העבודה השוטפת עם הקליניקה והסיוע שניתן להם עזר להם בדרך להצלחה.

איך נקרא המיזם שלכם? ומה המיזם עושה? 

המיזם נקרא Hilico, ואנחנו מפתחים מערכת פשוטה ונוחה לאיסוף מי גשם, שמיועדת בעיקר לאנשים מנותקי רשת, בעיקר במדינות מתפתחות.

איך חשבתם על הרעיון? למה דווקא יזמות חברתית?

קרוב ל-700 מיליון איש חיים בניתוק מהרשת, וזה אומר שאין להם גישה למים נקיים. 

הנתון המפתיע יותר, זה שמעל למחציתם חיים במדינות שיש בהן המון המון משקעים, והבנו שפשוט לא עושים ניצול מספיק נכון וטוב של מקור המים הזה, ופשוט החלטנו לפתח מערכת שתעזור להם לאסוף מי גשם בצורה יעילה, זולה ונוחה.

מה היה הקושי העיקרי עד היום?

לדעתי, הקושי העיקרי היה בגיוס משקיעים, שרגילים להשקיע בחברות שמניבות להם רווח מהיר, ולשכנע אותם להשקיע בחברה שיש לה מודל עסקי טיפה שונה, ומוכרת את המוצר בעצם לאנשים העניים בעולם.

אם יכולתם לחזור לתחילת הדרך, מה העצה הכי חשובה שהייתם נותנים לעצמכם? 

אני חושב שלקחת טיפה פחות ללב, ולא לוותר על אף הזדמנות להירשם לתחרות.

איזה פרמטר, לפי דעתך, הוא מהותי ביזמות חברתית כך שיש בכוחו להוביל לשינוי אמיתי?

כדי להוביל לשינוי אמיתי, אני חושב שיש צורך בהבנה עמוקה של הבעיה ושל השוק. למשל, אצלנו ב-Hilico, אנחנו היינו צריכים לפתח מערכת שהיא מספיק זולה, כדי שאנשים שבאמת בשטח ירצו לקנות אותה. בשביל זה נסענו להודו, היינו בשטח, בשכונות הסלאמס (Slums) הכי עניות ובדקנו את המוצר.

איך הייתה חווית העבודה שלכם עם הקליניקה והסטודנטים שעזרו לכם?

הקליניקה בעצם הייתה המקום הראשון שקיבלנו בו הסברים מקצועיים, עד לאותה נקודת זמן לא כל כך הבנו איך מתנהלים בעולם המשפטי, והם עשו לנו המון סדר. 

המפגשים התנהלו בצורה מקצועית, רצינית, אכפתית, קיבלנו עזרה בכל זמן שרצינו, ובקיצור – מומלץ בחום.