הסכם תנאי השימוש הוא אחד מאבני היסוד של כל מיזם בעל נוכחות וירטואלית. ההסכם מהווה חוזה בין המיזם לבין המשתמשים בשירותיו ונועד להסדיר את מערכת היחסים וחלוקת האחריות. כמו בכל חוזה, כדי לספק את ההגנה המשפטית המקסימאלית למיזם, נרצה להתאים את תוכן ההסכם לאופי המיזם ולמוצריו, לחזק את נקודות התורפה כדי להימנע מאחריות משפטית ככל שניתן.

מדוע צריך הסכם תנאי שימוש?

המרחב האינטרנטי הפך בשנים האחרונות למגרש המשחקים המוביל של המסחר הבינלאומי. נדיר למצוא היום חברה שאין לה אתר אינטרנט או אפליקציה ובהן האפשרות לרכוש או להנות מהמוצרים והשירותים שלה. פעמים רבות, כבר בשלבים ההתחלתיים של הסטארט-אפ, אחת הפעולות הראשונות תהייה פתיחת אתר אינטרנט או השקת אפליקציה, גם אם אלו לא עובדים בצורה האופטימאלית ויש מקום לשיפורים ושכלולים. המטרה – לבסס נוכחות במרחב הוירטואלי, כל השאר – אחר כך.

internet usersגם בעולם האינטרנט, בדיוק כמו בעולמות המסורתיים, נדרשת הכנה נכונה של הסטארט-אפ כדי למנוע חבות משפטית מיותרת. לדוגמא, במידה ופורסם באתר ו/או באפליקציה (לצורכי פשטות נקרא להם "אתר") תוכן המפר זכויות יוצרים של צד שלישי, האחריות בגין הפרה זו, ותשלום הפיצויים בגינה, בהיעדר הסכם תנאי שימוש, תיפול על החברה.
הדרך הנפוצה והקלה ביותר למנוע חבות משפטית שכזו, היא על ידי הסכם מפורט ומותאם. עם זאת, אנו מבינים שבעידן בו קיימים כמעט 3.5 מיליארד אנשים המשתמשים באינטרנט בלתי אפשרי לנהל משא ומתן כדי לייצר חוזה פרטני עם כל אחד מהמשתמשים הרנדומאליים. אם כך, נראה שהפתרון הוא חוזה "אחיד" המגדיר את אופני השימוש המותרים והאסורים באותו אתר. חוזה מסוג זה מכונה "הסכם תנאי שימוש".

הסכם תנאי השימוש רלוונטי לכל שירות או מוצר הניתן ברשת. עם זאת, במאמר זה נתמקד בדגשים לכתיבה נכונה של הסכם תנאי שימוש לאתר או אפליקציה המאפשרים שיתוף תכנים (לדוגמא אתר שבו ניתן לעלות סרטים) בהם החברה לא יוצרת את התכנים באתר אלא רק מספקת את מגרש המשחקים ואת מסגרת הפעולה, כדוגמאת Facebook, Twitter, Instagram ועוד.

מהו הסכם תנאי שימוש ומדוע צריכים אותו?

הסכם תנאי השימוש, הוא חוזה שנכרת בין המשתמש לבין החברה העומדת מאחורי השירות. חוזה זה מגדיר כללי "עשה" ו"אל תעשה" שנועדו לחלק את האחריות בין הצדדים ו"לבטח" (במידת מה) את החברה מחבות משפטית בגין נזקים העשויים לקרות מפעולות של המשתמשים.

הסכם תנאי השימוש חייב להיות "תפור למידותיו" של השירות/ המוצר. על אף מה שרבים חושבים, לא די להסתפק בהסכם סטנדרטי שלא עבר את ההתאמות הנדרשות. כך, לדוגמא, הסכם תנאי שימוש של אפליקציית משחקים יהיה שונה מהסכם תנאי שימוש של אתר קניות; זאת מכיוון שאופן השימוש והמאפייני האתרים שונים, וכך גם העילות המשפטיות שבגינן אפשר לתבוע. הסכם שאינו מותאם באופן מיטבי למיזם הספציפי, יגן עליו פחות ועשוי לחשוף את החברה לאחריות נזיקית ואף פלילית .

האם מישהו בכלל קרא את הסכם תנאי השימוש?

מיזמים ובעלי אתרים רבים הנמצאים בתחילת דרכם מפחיתים בחשיבותו של הסכם תנאי השימוש שכן לטענתם רוב המשתמשים באתר לא קוראים אותו בכלל. למרות האמת שקמיית בטענה זו, הסכם תנאי השימוש הוא מרכיב קריטי בכיסוי המשפטי של המיזם, שלא פעם היווה את אחד הנושאים העיקריים בתביעות גדולות בתחום, שהתמקדו בשאלות: האם ההסכם קיים , מה הוא אומר והאם למשתמשים הייתה גישה סבירה אליו. 

כיצד מחזקים את הסכמת המשתמשים לתנאי השימוש?

הסכם הופך למחייב משפטית כששני הצדדים מתקשרים בו מרצונם החופשי ומבינים את האמור בו. כדי שהחברה או מספקת השירות תוכל להוכיח, במקרה של תביעה, שהמשתמשים אכן הסכימו לאמור בתנאי השימוש ולא פחות חשוב שהייתה להם גישה נוחה להסכם; עליה לעקוב אחר מספר כללים בסיסיים:

1. פשוט לקריאה ולהבנה – תנאי השימוש צריכים להיות מנוסחים בשפה ברורה שהמשתמש הממוצע יוכל להבין, בגודל פונט סביר ובאורך מסמך שאינו מוגזם – אורך מסמך ממוצע נע בדרך כלל בין 3 ל 10 עמודים, תלוי במורכבות השירות/ המוצר. גישת ה"פשוט וקל" תפסה תאוצה בשנים האחרונות והיום היא רווחת גם בקרב החברות הגדולות כגון Twitter וInstagram.

2. נוח לגישה – על החברה לוודא שהמשתמש יוכל לגשת לתנאי השימוש שלה בכל זמן נתון בלא יותר מהקלקה אחת. הדבר יכול להתבצע על ידי הצבת קישור ברור להסכם בחלקו העליון או התחתון של עמוד הבית, ובכל מקום רלוונטי אחר. כך למשל, הדרך הטוב ביותר היא להוסיף קישור להסכם תנאי השימוש בעמוד הרישום לאתר או בצמוד לכפתור ה"Accept" שעל המשתמש ללחוץ בכדי לבצע פעולה מסויימת באתר.

3. קבלה אקטיבית – כשהדבר אפשרי, מומלץ לקבל את ההסכמה האקטיבית של המשתמש, על-ידי הצגת התנאים (או גירסא מקוצרת שלהם בצירוף קישור למסמך המלא) ודרישה מהמשתמש ללחוץ על כפתור "אני מסכים" טרם ביצוע הפעולה המבוקשת. במידה והדבר מתאפשר מבחינה טכנית מומלץ לאפשר לחיצה על הכפתור "אני מסכים" רק לאחר שהמשתמש גלל עד לתחתית המסמך. בנוסף, יש לתעד את אישור המשתמש במאגר החברה (תאריך, כתובת IP וכל מידע רלוונטי נוסף). ככל שיותר כללים בסיסיים ייושמו, כוחה של טענת המשתמש בדבר אי-ידיעתו על תנאי השימוש ו/או האמור בהם יירד.

למה חשוב לשים לב בתנאי השימוש ?

זכויות יוצרים : בתחום זכויות היוצרים קיימים שני נושאים מרכזים אליהם חשוב לשים לב: (1) זכות שימוש (של החברה) בתוכן שמועלה על ידי המשתמשים לאתר ו(2) הסיכון להפרה (או פגיעה) בזכויות היוצרים של צד שלישי על ידי תוכן שהעלה המשתמש לאתר ללא הרשאה.

הסיכון בפלטפורמות בהן יוצר התוכן הוא המשתמש מתבטא בכך שבמידה וזכויות בעל האתר לשימוש בתוכן המועלה ע"י המשתמש לא הוגדרו באופן ברור, המשתמש יוכל לטעון להפרת זכויות היוצרים שלו בגין השימוש בתוכן שהוא יצר על ידי בעל האתר ללא הרשאה. סיכון נוסף טמון בכך שהמשתמש יכול להעלות תוכן אשר לא הייתה לו זכות להעלות – לדוגמא תמונה של המונה ליזה.

בפשטות: סוגיית זכות היוצרים עוסקת בשאלה למי שייך כל התוכן המפורסם באתר ועל מי חלה האחריות לגבי הנזק שייגרם על ידי תוכן זה? לפי החוק בישראל הבעלות (מי יכול לעשות שימוש בתוכן) והאחריות (מי ישלם על הנזק שהתוכן יגרום) על יצירה (התוכן המועלה לאתר), שייכת ליוצר. לדוגמא, במידה והעלתי תמונה ל Instagram אני אהיה בעלת זכות היוצרים על תמונה זו. עם זאת, לכלל בסיס זה קיימים הרבה יוצאים מן הכלל. לדוגמא, אם התמונה שהעליתי צולמה כחלק מעבודתי במגזין Time, ובמידה ולא הוסכם אחרת, זכות היוצרים על התוכן תהא שייכת למעסיק שלי (במקרה זה מגזין Time). באשר לשאלה השניה הנוגעת לאחריות – הקושי למצוא כל אחד מהמשתמשים שהפרו זכות יוצרים של צד שלישי מביאה לכך שלא פעם האחריות בגין ההפרה תיפול על האתר (ובעליו) אשר איפשרו את פרסומו של התוכן המפר.

הדרך הנכונה להסדרת סוגיית זכויות היוצרים בהסכם תנאי השימוש של אתר לשיתוף תכנים מתבטאת בשני סעיפים עיקרים (ולהם כמובן תתי סעיפים):

1. הקניית רישיון מהמשתמש לאתר לשימוש בתוכן המועלה. בשיטה זו הסכם תנאי השימוש יגדיר שבעת העלאת התוכן, המשתמש מקנה לאתר ולבעליו רישיון בלתי חוזר לשימוש חופשי בתוכן המועלה. היתרון של שיטה זו טמון בכך שגם לאחר העברת הזכויות (דבר שקורה באופן אוטומטי כשהמשתמש מסכים לתנאי השימוש) המשתמש נשאר הבעלים של התוכן (כך הדבר לא מרתיע משתמשים מלהעלות תוכן). עם זאת, בשל ההגדרה הרחבה והבלתי חוזרת של הרישיון, האתר יכול לעשות שימוש בתוכן כמעט לכל צרכיו ללא חשש להפרת זכות היוצרים של המשתמש.

2. בכל הנוגע לסיכון ואחריות על שימוש בתוכן המועלה על ידי המשתמשים; הסכם תנאי השימוש צריך לקבוע באופן ברור שהמשתמש יהיה אחראי בגין כל נזק שייגרם מהעלאת תוכן מפר. כך, האחריות תועבר מכתפי האתר לכתפיו של המשתמש. בנוסף, האתר צריך לסגל מערכת הורדת תוכן, לפיה במידה וצד שלישי מתלונן על היותו של תוכן מסויים מפר את זכויותיו, האתר יוכל לחקור את הטענה ובמידה ויימצא אותה נכונה להסיר את התוכן. בביצוע צעדים אלו האתר מצהיר בפני צדדים שלישיים שהוא אינו תומך בהתנהגות מפרה ובכך מקטין את סיכוני התביעה נגדו.

הגדרת המונח "תוכן", כללי עשה ואל תעשה ואחריות

מהו תוכן המשתמשים? בנוסף לסעיפי זכויות היוצרים שהוזכרו מומלץ לכלול בהסכם תנאי השימוש סעיף שמגדיר באופן ברור את המונח "תוכן" או "תוכן משתמש" ומהם השימושים המותרים ו/או האסורים בתוכן זה באתר. לדוגמא, מומלץ לאסור באופן מפורש להעלות תוכן פורנוגרפי, גזעני או פוגעני ו/או תוכן שמפר זכויות של צדדים שלישיים. על הסעיף לכלול גם התחייבות המשתמש לציית לכללים המפורטים בהסכם והסדר חלוקת האחריות (במקרה שהמשתמש לא ציית לכללי השימוש). לרוב נמצא הסדרים שמנסים לצמצם את אחריות החברה בגין התוכן והנזקים הנלווים (לדוג' וירוסים, פגיעה בתוכנות או בחומרת המחשב וכו'). על ניסוח הסעיף להיות רחב וכוללני ככל הניתן למען הגנה אופטימאלית על החברה מפני חבות משפטית. בסעיף זה, ניתן לשלב גם את זכות החברה לדרוש הצהרה מהמשתמש בדבר אמיתות/ חוקיות התוכן שמפורסם על-ידו, והצהרת יידוע המשתמש לשמירת הזכות בידי החברה להוריד תוכן שאינו תואם את הנחיות השימוש המוזכרות בהסכם. אלו לצד הוראה נוספת לפיה החברה לא מתחייבת לנטר אחר תוכן האתר באופן שוטף (תניה זו נועדה למנוע מהחברה את הצורך להשקיע משאבים רבים בסריקה אחר תוכן בעייתי).

אחריות החברה בגין פרסומים של צד שלישי – אם אתר החברה מפנה לקישורים חיצוניים (מה שקורה ברוב אתרי האינטרנט),או מאפשר הצבת פרסומות ו/או אספקת שירותים בממשקיו על ידי חברות חיצוניות, קמה לחברה חשיפה משפטית בגין התוכן המפורסם באותם קישורים חיצוניים, חשיפה אותה אנו רוצים למגר. מוצע לנסח סעיף סל רחב ובו הצהרה חד משמעית שהחברה לא מספקת את השירותים החיצוניים באתרה ו/או מקדמת את פרסומות הצדדים השלישים ו/או בחנה את הסכם תנאי השימוש של אותם אתרים חיצוניים המספקים את השירותים/ הפרסומות. לסעיף הסל מומלץ להוסיף גם תניה לפיה החברה אינה אחראית בגין נזק, אי-תאימות או כל עילה אחרת שנובעת מאותם פרסומים או קישורים. חשוב לציין שבמדינות בהן הדין לא מאפשר להתנות על סוגים מסוימים של אחריות (לדוגמא בארה"ב) סעיף זה לא ימנע את האחריות לחלוטין אך יכול להפחיתה באופן ניכר למינימום שמתאפשר מחוקי המדינה, כך שעדיין מקובל להוסיפו בכל זאת מטעמי הרתעה.

גמישות לביצוע שינויים בהסכם תנאי השימוש– כמו בשאר התחומים בעולם העסקי, גם כאן נעדיף לשמור על גמישות הנחוצה כדי להתמודד עם מצבים בלתי צפויים. לכן, מומלץ להוסיף להסכם תנאי השימוש סעיף שישמור את הזכות לשינוי של ההסכם בכל רגע נתון ולשיקולה הבלעדי של החברה. בנוסף, כדאי לכלול תניה מפורשת לפיה השינויים יהפכו למחייבים תוך תקופת זמן מוגדרת: מיידית (פחות הגיוני), תוך 24 שעות או תוך 7 ימים (יותר הגיוני אך מגביל את החברה במקרה של צורך בשינויים מיידיים). כמו-כן, רצוי לקבוע הסדר להודעה על השינוי בתנאים. החברה יכולה לבחור באפשרות "כל התנאים יהפכו למחייבים מרגע פרסומם וללא הודעה מיוחדת" או באפשרות "החברה תיידע את משתמשיה בכל שינוי משמעותי של התנאים באמצעות הדואר האלקטרוני".

מחשבות אחרונות

הסכם תנאי השימוש נועד להסדיר את היחסים בין החברה/ האתר לבין משתמשיה, והוא בעל השפעה משמעותית על הפחתת הסיכון המשפטי עבור החברה. למרות שהוספת הסכם תנאי שימוש לא יבטיח חסינות מוחלטת מטענות או תביעות של משתמשים, הוא יפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לקרות הדברים; ובמידה וטענה שכזו תעלה, ההסכם ימצב את החברה בנקודת פתיחה מוצלחת ונוחה יותר – בהנחה כמובן שהסכם תנאי השימוש נאות ותפור למידותיו על המוצר/ השירות. להסכם תנאי השימוש מומלץ לצרף מדיניות פרטיות מקיפה ומפורטת, במיוחד אם באתר נאסף מידע אישי על המשתמשים.

אתם מוזמנים להגיב למטה ולשאול שאלות. 

אין לראות במידע המוצג כייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ככזה. המידע עשוי להיות לא מעודכן ולהשתנות בכל עת ללא הודעה מראש או בדיעבד.